• Racławice
    ul. Akacjowa 9
    37-400 Nisko
  • Pon. - Pt.
    8:00 - 20:00
    Sobota 8:00 - 16:00
24/7 Serwis

606 136 466

close
Strona główna » Blog » Klimatyzacja do domu i mieszkania – jak wybrać klimatyzację do domu? 
lut

Klimatyzacja do domu i mieszkania – jak wybrać klimatyzację do domu? 

Klimatyzacja to system pozwalający na regulowanie temperatury otoczenia oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Staje się on coraz bardziej popularny w Naszym kraju i nie jest to już system spotykany jedynie w drogich willach czy apartamentach. Montaż klimatyzacji pozwala utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczenia co się przekłada na zdecydowaną poprawę komfortu użytkowników. Jest ona szczególnie przydatna w upalne dni, kiedy chcemy schłodzić pomieszczenie. Coraz częściej zdarza się, że klimatyzacja wykorzystywana jest do ogrzania w okresie przejściowym, a nawet w niektórych przypadkach do ogrzewania całorocznego zastępując tradycyjne metody.

Dzięki wysokiej efektywności energetycznej, ekologicznemu czynnikowi chłodniczemu oraz pracy w technologii inwerterowej, do wytworzenia strumienia ciepłego lub zimnego powietrza zużywają niewiele energii elektrycznej, co czyni je urządzeniami oszczędnymi. 

 

Jaka klimatyzacja do domu – czego szukać i na co zwrócić uwagę?

Istnieje wiele kryteriów wg których dzielimy systemy klimatyzacji, jednak dla przedstawienia najprostszego podziału oraz dla ułatwienia wyboru, klimatyzacje możemy podzielić na: 

Przenośną 

Ścienną  

Przypodłogową 

Sufitową  

Kasetonową 

Wszystkie typy klimatyzacji wyłączając klimatyzatory przenośne występują w dwóch konfiguracjach: 

  1. Klimatyzacja typu Split – jest to najbardziej popularny wariant wybierany przez użytkowników. System składa się tu z 1 jednostki wewnętrznej oraz 1 jednostki zewnętrznej, połączonych ze sobą instalacja freonową oraz elektryczna 
  1. Klimatyzacja typu Multi-Split – jest to bardzo podobny układ z taką różnicą, że do 1 jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych.  

Najważniejsze parametry z jakimi się spotkamy przy wyborze urządzenia: 

  1. Pierwszym krokiem przy wyborze klimatyzacji jest określenie potrzeb cieplnych budynku i pomieszczeń. W tym celu należy zmierzyć powierzchnię pomieszczeń oraz uwzględnić ilość okien i ich położenie oraz rodzaj izolacji budynku. Im większe pomieszczenie, tym mocniejszy powinien być klimatyzator. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj użytkowania pomieszczeń. Czy są one wykorzystywane głównie w ciągu dnia, średnia ilość osób w pomieszczeniu, ilość sprzętów oddających ciepło oraz czy posiadają wentylacje. 
  1. Moc klimatyzacji – jest to parametr określający, jaką ilość powietrza jest w stanie przefiltrować i schłodzić urządzenie w ciągu jednej godziny. Im większa moc, tym klimatyzator jest w stanie lepiej poradzić sobie ze schłodzeniem pomieszczenia. Należy pamiętać, że zbyt duża moc może prowadzić do nadmiernego zużycia energii i skrócenia żywotności urządzenia, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego urządzenia do wielkości pomieszczenia. Zbyt mała wydajność klimatyzacji będzie z kolei niewystarczająca do uzyskania zadowalającej temperatury. 
  1. Wskaźnik efektywności energetycznej (EER – w trybie chłodzenia, COP – w trybie grzania) – wskazuje on, ile mocy chłodniczej lub cieplnej wytwarza urządzenie na jeden wat zużytej energii elektrycznej. Im wyższy wskaźnik EER i COP, tym bardziej wydajna będzie jednostka. Jednostki o wysokich wskaźnikach EER i COP zazwyczaj kosztują więcej, ale pozwalają zaoszczędzić pieniądze i późniejszym użytkowaniu  
  1. Czynnik chłodniczy w klimatyzatorach – jednym z parametrów pracy klimatyzatora jest jego czynnik chłodniczy. Do niedawna, podstawowym czynnikiem wykorzystywanym w urządzeniach klimatyzacyjnych był czynnik R410A. Można go spotkać w starszych urządzeniach, jednak od jakiegoś czasu niemal wszystkie systemy pracują już na czynniku R32. Jest to czynnik ekologiczny o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, przy czym poprawia on efektywność energetyczną urządzenia o ok. 10 % 
  1. Wygląd agregatu oraz jednostki wewnętrznej. Dla niektórych równie ważnym czynnikiem przy wyborze klimatyzatora jest jego wygląd, zazwyczaj chodzi tu o jednostki wewnętrzne. Poza kształtem oraz estetyką wykonania różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem i jakością materiałów z jakich zostały wykonane. 

Przy wyborze klimatyzacji warto również rozważyć jakie dodatkowe funkcje posiada wybrane urządzenie, wśród nich można wymienić: 

Sterowanie za pomocą sieci Wi-Fi. Jest to standard w większości urządzeń jednak zdarzają się jeszcze modele w których jest to tzw. opcja za dopłatą 

Tryb cichej pracy  

Jonizacja powietrza  

Obecność filtra zatrzymującego zanieczyszczenia  

Funkcję automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy zaprogramowanych temperaturach 

Sterowanie żaluzjami prawo-lewo, góra-dół z pilota 

 

Jak dobrać moc klimatyzacji domowej do pomieszczenia?

Do pomieszczeń, które mają standardową wysokość 2,5–2,7 m, można samemu wybrać moc klimatyzatora, przyjmując, że na 1 m2 powierzchni mieszkalnej potrzebna jest moc 0,1 kW. Do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 2,5 kW. Inaczej wybiera się klimatyzatory do przestrzeni otwartej, gdzie powietrze swobodnie będzie przepływać z pokoju do pokoju. Do obliczeń mocy klimatyzatora trzeba w takim wypadku brać sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń, między którymi występuje przepływ powietrza. Jeśli urządzenie ma zapewniać schłodzenie powietrza w pomieszczeniu o dużej liczbie okien, trzeba wybrać urządzenie o większej mocy. Przy wybieraniu odpowiedniego klimatyzatora warto też zwrócić uwagę na lokalizację pomieszczenia.Klimatyzacja na poddaszu może wymagać większej mocy, ze względu na to, że pomieszczenie bardziej się nagrzewa. Moc będzie też zależeć od izolacji budynku czy usytuowania względem stron świata. 

Podsumowując, klimatyzacja domowa to ważny element wyposażenia wielu budynków, który zapewnia komfort i zdrowie ich mieszkańcom. Oczyszczanie powietrza, tryb cichej pracy oraz możliwość utrzymania optymalnej temperatury to tylko niektóre z zalet klimatyzacji. Wybór klimatyzacji do mieszkania powinien być dokonany po uwzględnieniu jego wielkości, rodzaju klimatyzacji, sposobu chłodzenia oraz dodatkowych funkcji. Warto więc zainwestować w dobrej jakości klimatyzator i cieszyć się jego korzyściami przez długi czas. 

Klimatyzacja domowa wymaga regularnych przeglądów technicznych, które gwarantują, że system będzie działał sprawnie i pozostanie bezpieczny dla zdrowia. Warto o tym pamiętać i wybrać profesjonalną ekipę zajmującą się serwisowaniem systemów klimatyzacji do domu. Najlepiej, jeśli firma jest autoryzowanym przedstawicielem producenta urządzeń.