Klimatyzacja – co to tak dokładnie jest? Jaki rodzaj wybrać!
Jest wiele definicji terminu “KLIMATYZACJA”, ale najogólniej możemy powiedzieć, że klimatyzacja jest to proces, w którym powietrze w budynku poddaje się obróbce. Powietrze dostarczane do pomieszczeń jest poddawane zabiegom technicznych, które mają zapewnić jego określone parametry, takie jak temperaturę czy wilgotność. Żądane parametry powietrza zapewnia się ze względów higienicznych i dla zapewnienia dobrego samopoczucie użytkowników pomieszczeń. Gdy zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie dobrych warunków dla użytkowników, mówimy o tzw. klimatyzacji komfortu. Gdy konieczność klimatyzowania pomieszczeń jest podyktowana wymaganiami technologicznymi (np. procesów produkcyjnych), mówimy o tzw. klimatyzacji przemysłowej. A artykule nie będziemy zajmować się klimatyzacja przemysłową, a skupimy swoją uwagę na podziale oraz rodzajach klimatyzacji stosowanej w budownictwie mieszkaniowym, domach czy biurach.
Klimatyzacja najczęściej jest kojarzona z chłodzeniem powietrza. Jednak prawdziwa klimatyzacja to zarówno chłodzenie, jak i podgrzewanie powietrza, ale także jego nawilżanie lub osuszanie i oczyszczanie z zanieczyszczeń. Urządzenia klimatyzacyjne usuwają wodę z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Klimatyzacji nie należy mylić z wentylacją. Klimatyzacja może stanowić wraz z wentylacją jeden wspólny układ, który nie tylko wymienia powietrze w budynku, ale także utrzymuje parametry powietrza na oczekiwanym przez użytkowników poziomie. Najczęściej w budynkach wyposażonych w pełny układ wentylacyjno-klimatyzacyjny jest ustalona zarówno temperatura jak i wilgotność powietrza.
Z nostalgią wspominamy czasy, w których stwierdzenie, że klimatyzacja to zbędny wydatek, a do zapewnienia chłodu używano zwykłych sieciowych wentylatorów, które swoją drogą niewiele mają wspólnego z komfortem. W dzisiejszych czasach borykamy się ze zmianami klimatycznymi, a coroczne, coraz bardziej intensywne i przedłużające się fale upałów, zmuszają Nas nad do zastanawiania się w jaki sposób choć trochę ulżyć naszemu organizmowi.
Utrzymywanie optymalnej temperatury to główne zadanie jakie stawiamy urządzeniom klimatyzacyjnym. Temperatura w pomieszczeniach zamkniętych na poziomie 20 – 26oC uznawana jest za najbardziej komfortową, wyjątek stanowi sypialnia, w której najlepsze warunki do snu zapewniamy, utrzymując ją na poziomie ok 18oC. Z oczywistych względów, w okresie letnim, utrzymanie takich zakresów jest niemal niemożliwe – nawet przy zamykaniu i zasłanianiu okien. Gromadzące ciepło mury będą dawały się we znaki nawet przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dodatkowym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniach jest izolacja stropu oraz materiał z jakiego wykonane jest pokrycie dachowe, jeśli izolacja jest słaba bądź jej praktycznie nie ma, a dach pokryty jest np. Blachodachówką, mamy gwarancję ze przy upałach sięgających niekiedy 35oC i więcej o dobrym samopoczuciu oraz odpoczynku będziemy mogli tylko pomarzyć.
Zachowanie komfortu nie jest jedyną zaletą instalacji urządzeń klimatyzacyjnych w Naszych domach. Nowoczesne klimatyzatory są przystosowane od pracy odwróconej, czyli jako pompa ciepła, zapewniając tym samym możliwość grzania w okresach przejściowych (jesień, wiosna ), a niekiedy ze względu na swoje właściwości są używane do ogrzewanie budynków również w zimie, nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -25 oC. Równie istotną choć często pomijaną zaletą urządzeń klimatyzacyjnych jest zdolność do poprawy jakości powietrza poprzez filtrację powietrza i odkładanie zanieczyszczeń na filtrach, a w niektórych modelach poprzez używanie funkcji jonizacji cząstek powietrza i w ten sposób jego oczyszczanie.
Nowoczesne klimatyzatory wbrew powszechnym opiniom, gwarantują nam również energooszczędność. Większość podstawowych modeli wiodących firm na rynku gwarantują ją na poziomie A+, natomiast modele troszeczkę z wyższej półki oraz modele flagowe energooszczędność mają na poziomie A+++. Wykorzystują one technologię inwerterową , dzięki czemu dostosowują one prędkość sprężarki do panujących warunków co znacznie wpływa na oszczędności energii.
Jaki rodzaj klimatyzacji do Naszego domu?
Urządzenia klimatyzacyjne można podzielić wg różnych kategorii, jedną z nich jest mobilność urządzenia.
- Klimatyzatory przenośne to urządzenia na kółkach, które można schować jeśli nie są potrzebne oraz można je przewieźć w dowolne miejsce. Sprawdzają się, gdy chcemy uniknąć realizacji prac remontowych i w przestrzeniach, w których nie istnieje możliwość wykonania systemu zamontowanego na stałe. Wymagają poprowadzenia rury na zewnątrz, przez którą odprowadzane jest gorące, wilgotne powietrze. Cechuje je także stosunkowo wysoki poziom generowanego hałasu oraz niewielka wydajność, w porównaniu do klimatyzacji ściennej.
- Klimatyzatory ścienne tzw. Split, które mogą występować również w konfiguracji Multi Split. Różnica jest taka, że w przypadku pojedynczego Splita mamy do czynienia z 1 jednostką wewnętrzna oraz 1 agregatem zewnętrznych, które są ze sobą połączone instalacją freonową oraz przewodem elektrycznym. W przypadku systemu Multi Split mamy do czynienia z kilkoma, najczęściej 2-5 jednostkami wewnętrznymi oraz połączoną z nimi 1 jednostką wewnętrzną, mamy wiec możliwość zbudowania instalacji klimatyzacyjnej w całym domu, bądź mieszkaniu opartej na 1 jednostce zewnętrznej. Wszystkie charakteryzują się m.in. energooszczędnością, wysoką wydajnością oraz rozbudowanymi funkcjami dodatkowymi (w tym m.in. funkcją grzania powietrza czy jonizacji zanieczyszczeń).
- Klimatyzatory przypodłogowo – sufitowe są to urządzenia, które możemy zamontować przy podłodze lub pod sufitem, występujące w szerokim zakresie mocy i wydajności. Stosowane głównie w niewielkich pomieszczeniach komercyjnych lub w miejscach w których typowa klimatyzacja Split jest niemożliwa do zainstalowania, np. niskie poddasza.
- Klimatyzatory kasetonowe są montowane bezpośrednio w suficie podwieszanym, Mogą posiadać nawiew jedno-, dwu-, czterokierunkowy lub jak np. Samsung 360 nawiew obwodowy
- Klimatyzatory kanałowe wykonywane w postaci instalacji, rozprowadzającej schłodzone powietrze po całym budynku. Rzadko stosowane w budownictwie mieszkaniowym ze względu na duże koszty instalacji oraz problemem może być ustawienie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu, dlatego raczej maja zastosowanie w sklepach, hotelach czy biurach.
Spośród wszystkich przedstawionych powyżej rozwiązań, dla typowego mieszkania, domu czy biura najlepiej sprawdzi się klimatyzacja ścienna w konfiguracji Split lub Multi Split. Zarówno pod względem wydajności, ceny oraz kosztów późniejszego utrzymania. Jest to rozwiązanie najłatwiejsze w montażu, serwisie i sterowaniu, niewymagające wykonywania kosztownych remontów.
Sam wybór rodzaju oraz konkretnego modelu klimatyzacji powinien odbywać się w konsultacji z profesjonalistą, który posiada odpowiednie uprawnienia do wykonania instalacji oraz wiedzę w zakresie określania uwarunkowań technicznych budynku oraz aktualnej oferty urządzeń od najlepszych producentów. Powinien również posiadać Certyfikaty Autoryzowanego Punktu Serwisowego – osobne dla każdej z proponowanych marek, po to żeby uniknąć przykrych niespodzianek, gdy sprzęt ulegnie awarii bądź usterce.